3:1 dla Polski (+piosenki z tramwaju)

3:1 dla Polski (+piosenki z tramwaju)

Oglądanie meczu reprezentacji na żywo to niesamowite przeżycie, I choć fanką piłki nożnej nie jestem, baaa… uważam, że piłkarze zarabiają zdecydowanie zbyt dużo w porównaniu do innych, wybitnych w naszym kraju, sportowców….to jednak emocje. Ech…

Jeżeli macie ochotę poczytać o tym jak wyglądała walka o bilety na mecz Polska – Czechy, zapraszam do innego wpisu (KLIK).

Po wygranej walce o bilety przyszedł sądny dzień dla reprezentacji. Po 5min nerwowych przygotowań, wybiegłyśmy z młodą na przystanek, by tam oczekiwać przyjazdu specjalnego tramwaju. Nie byłyśmy jedynymi osobami zmierzającymi na mecz, choć pozostały do niego prawie 2h. Dwukolorowy tłum dreptał po platformie w oczekiwaniu na transport. Jednen tramwaj – rządek pleców….drugi tramwaj – rządek pleców, 3 kitki, 5 wystających szalików I chyba butelka. Trzeci tramwaj – ok, wciśniemy się !

Jedziemy więc spokojnie po torowisku, jak na kierowcę wrocławskiego mpk przystało. wtem, z prawej strony naszego wagonu, wyłania się autokar reprezentacji Polski w asyście policji… zbici jak sardynki w puszce kibice zaczęli śpiewać: ‚Panie szofer gazu’…z daleko dało się słyszeć znajome frazesy ‚za nimi k****‚, ‚no goń ich, jak jedziesz p****‚ oraz ‚dajesz dajesz Mietek’.

Miałyśmy przyjemność być w tej części tramwaju w której spożycie alkoholu wynosiło 100%, tj. przesympatyczni Panowie odwracali się w pokornej porze zwiastującej hańbę, smutek oraz wstyd, chowając przed Sarą, wodę święconą I popijając ją cola. Humor im dopisywał, zaczęli więc zagadywać – a skąd, a na co, a czy coś wie o piłce, a czy była już na meczu, a czy zna hymn, a czy znasz piosenki, które się śpiewa ? Nie ?! To Cię nauczymy……. 10min jazdy, dzięki uprzejmości pozostałych kibiców, młoda opanowała wszystkie potrzebne utwory. Reakcja ludzi na przystankach gdy otwierały się drzwi, nie było miejsca dla kolejnych podróżnych, a z wagonu dobiegały śpiewy ?…..mogła być tylko jedna – przyłączali się do kibicowania, tworzyli atmosferę.

Byłyśmy gotowe na mecz.

1447831509930

Nasz środek transport wypluł nas pod stadionem, gruntowna kontrola przed wejściem – czyt,. zajrzeli do torebki, spojrzeli w oczy, pokiwali ze zrozumieniem I puścili dalej. Skan biletów, bramka, druga kontrola mówiąca ‚ja tak tylko spojrzę, bo kamery patrzą’ I wchodzimy szukać naszych miejsc.

Muszę przyznać iż stadion jest świetnie oznakowany, bez problemów znalazłyśmy się tam, gdzie powinnyśmy.

Godzina do meczu, młoda nie może wytrzymać z nerwów.

Hymny obu krajów, minuta ciszy dla uczczenia pamięci zamordowanych w Paryżu I …..gramy !

1447831450182

Sara ze śmiechem w 2min mówi ‚co to ma być ? to nadal rozgrzewka?‚, Panowie więc strzelają gola…….wszyscy podrywają się na równe nogi, lecą szaliki, popcorn, stanik I chyba czyjeś galoty. Wszyscy drą się jak opętani, a Sara chyba najbardziej. Siadamy na miejscach ale hola hola….idzie fala, a jak fala idzie, to siedzieć nie można. Próbuję się temu przeciwstawić, jednakże pogrąża mnie, pełen dezaprobaty, wzrok dziecka. Wstaję więc jak głupia raz po raz (dobrze, że biegam wieczorami, bo zasapałabym się jak Pan Wiesiek z rzędu obok). Czerwony na twarzy, z pokaźnym brzuszkiem, piwem w jednej ręce, flagą w drugiej….wypisz wymaluj – k.i.b.i.c. Repertuar meczu: ‚Polska biało-czerwoni’, ‚Jeszcze jeden’, ‚Wszyscy wstają I śpiewają’, ‚To Polska wygra mecz’…mogą śmiało konkurować z największymi gwiazdami disco polo. Powinny także być obowiązkową pozycją na lekach muzyki w całym kraju.

Pani Ania z tyłu, matka trójki pociech z którymi przyszła na mecz, właścicielka męża sztuk jeden, znawczyni reguł gry, nazwisk piłkarzy, chodząca encyklopedia goli, najnowszych wpisów na pudelku oraz przyszłych promocji w Lidlu oraz Biedronce. Pani Ania kibicuje ile sił w płucach, powalając wiedzą swoją rodzinę, Pani Ania drze się ‚sędzia kalosz’, ‚jak podajesz tą piłkę?’, ‚no dośrodkuj ją’, ‚cholera, już druga akcja zmarnowana’, ‚Ruszamy się Panowie’….Pani Ania powinna zostać komentatorem, zdecydowanie rozmija się z powołaniem. My nie znałyśmy nazwisk piłkarzy o których mówiła (no ok, niektóre kojarzyłyśmy, zwłaszcza po tym jak Sara chodziła do podstawówki z synem piłkarza Śląska Wrocław), baaa…zdarzyło się, że fala przesłoniła nam jakąś ‚ładną akcję’, lecz potakiwałyśmy głową z pełnym uznaniem dla wiedzy Pani Ani. A jej 2-3letnia córka śpiewająca na cały głos, podczas absolutnej ciszy na stadionie, ‚jeszcze jeden’ po golu Czechów ? Bezcenna…..

1447831406652

Cały mecz to, na przemian, radość, złość, rozczarowanie, podniecenie, euforia I oczekiwanie. A końcowy gwizdek ? Wyczekiwany….wszyscy zrywają się na równe nogi, oklaski, śmiechy, wylewane napoje, dzieci płaczące w ramach protestu. Jest super..

1447831593534

Powoli udajemy się z ponad 40tysięcznym tłumem do dodatkowej komunikacji miejskiej, jednakże nie decydujemy się na przystanek przy stadionie, idziemy zatem w kierunku Astry I tam, wraz z innymi czekamy na autobus. Jeździło ich wiele, dlatego też nie było większego problem z dotarciem do domu. 24, idziemy spać….ok, Sara idzie spać.

Pomimo braku dokładnej kontroli oraz moim przekonaniu iż wnieść można było absolutnie wszystko, mecz przebiegł spokojnie, fantastyczni kibice dopingowali nie tylko naszych, ale także Czechów. Świetnie rozplanowany stadion oraz genialne skomunikowanie z centrum miasta – to ogromny plus dla organizatorów. Szkoda tylko, że niewiele wiem o piłce…. ‚piłka jest jedna, a bramki są dwie’ 😉

1447831538939 1447787226954

_______PRZEWODNIKI___________________________________________________________________

Lecisz na wakacje ? Zaczerpnij informacji z najlepszego źródła:

– Książki i przewodniki od Wydawnictwa Bezdroża (KLIK)

– Książki, przewodniki i mapy z 10% rabatem (przeczytaj o tym jak uzyskać rabat) od Wydawnictwa Geograf (KLIK)

– Książki od Wydawnictwa Bernardinum (KLIK)

_______NOCLEGI_______________________________________________________________________

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 35USD zniżki na rezerwację noclegów w TravelPony

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 79 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb