Bolonia - 39 PLN w jedną stronę. A także: co zobaczyć, jak dojechać ?!

Bolonia – 39 PLN w jedną stronę. A także: co zobaczyć, jak dojechać ?!

A może kilkudniowy wypad do Bolonii ? W systemie nadal można znaleźć tanie przeloty do Włoch..

Lot odbywamy jedynie z bagażem podręcznym, a płatności dokonujemy jedną z wielu kart (przy dokonywaniu płatności kartami debetowymi MasterCard lub Visa, nie jest pobierana prowizja. W przypadku karty  kredytowej – naliczona zostanie prowizja w wysokości 2% wartości rezerwacji). Przeczytaj także od zmianach w Ryanair i drugim, darmowym, bagażu !

basilica-san-stefano-bolonia

Wyloty w cenie 39 PLN: 25, 29 listopada 2015; 2, 6, 9, 13, 16 grudnia 2015

Przyloty w cenie 39 PLN: 18, 25 listopada 2015; 9 grudnia 2015

->> Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 77 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb

_____________________________________________________

Dojazd do centrum miasta: Autobus Aerobus. Bilet w jedną stronę kosztuje 5 euro. Bilety są do nabycia u kierowcy.

ALTERNATYWA (źródło: forum fly4free) : Mozna wyjść z lotniska pieszo ok 15-20min, tak jak jadą samochody, najpierw poboczem drogi, później jest chodnik i przejścia dla pieszych do pobliskiego osiedla i przystanku Birra w Bolini koło lotniska (przejść pod mostem pod autostrada i zaraz praktycznie jest to osiedle. Autobusem 91 lub 81 z Birry jedziemy do centrum Bolonii praktycznie tą samą trasą co Aerobus BLQ ATC i końcowy przystanek jest na Central Station w Bolonii, podobnie jak Aerobusa. TRASA linia 91 i 81 Kosztuje TYLKO 1 euro, jak w całej komunikacji w Bolonii. Z z lotniska to jest takze linia 54 bezpośrednio z lotniska. Tym autobusem za 1 euro można dojechać do Birry (osiedle przy lotnisku) i dalej z Birry autobusem 91 lub 81, także za 1 euro do centrum Bolonii.

___________________________________________________________________________

Co zobaczyć ? Kilka propozycji…

1) Piazza Nettuno – jak sama nazwa wskazuje, na placu znajduje się odlana z brązu fontanna z posągiem Neptuna. Na placu znajduje się także Palazzo Re Enzo (Pałac Króla Enzo – nazwa wzięta od syna cesarza Niemiec, Fryderyka II, który więziony był w tymże miejscu). Ważnym zabytkiem i punktem zwiedzania na tym placu jest także kościół Santa Maria dei Carcerati (Świętej Marii Opiekunki Więźniów) w którym skazańcy otrzymywali ostatni sakrament.

2) Piazza Maggiore – czyli serce miasta. To przy nim znajduje się jedna z  największych na świecie bazylik, San Petronio ( patron Bolonii, święty Petroniusz). Bazylika swoim ogromem przyćmić miała atykańską, jednakże nigdy nie została doprowadzona do takich rozmiarów z uwagi na przeznaczenie funduszy na budowę obiektów uniwersyteckich. W bazylice znajduje się jednakże makieta obrazująca zamysł architektów i ukazująca ogrom niedoszłej budowli. Ciekawostką znajdującą się wewnątrz budynku, jest zegar astronomiczny: wskazówka umieszczona jest w podłodze, a światło pada ze specjalnego otworu utworzonego w dachu.

3) Palazzo dell’Archiginnasio – pierwsza siedziba Uniwersytetu. Ciekawostką wewnątrz budynku jest tamtejszy Teatr Anatomiczny – w dawnych czasach to właśnie tutaj przeprowadzane były pokazowe sekcje zwłok.

4) Santo Stefano – miejsce absolutnie konieczne zwiedzeniu. Są to 4 połączone kościoły (dawniej 7), według legendy, na dziedzińcu Piłata znajdującym się w środku budynków, znajduje się misa, w której po wydaniu wyroku na Jezusa, ręce mył Piłat.

5) Torre degli Asinelli i Torre Garisenda – to dwie wieże warowne górujące nad budynkami, dawniej, miasto posiadało ich aż 180, budowane były przez znamienite, włoskie rody.

6) San Ignazio – miejsce absolutnie konieczne dla miłośników malarstwa, w dawnym kościele Jezuitów znajduję się bowiem Pinakoteka, w której zebrane są dzieła sztuki z klasztorów oraz kościołów likwidowanych za czasów panowania Napoleona.

Potrzebujecie więcej inspiracji o tym co warto obejrzeć ? Wejdźcie na stronę Ani i Marcina i … nie miejcie problemów z wyborem (KLIK).

 

 

_______PRZEWODNIKI___________________________________________________________________

Lecisz na wakacje ? Zaczerpnij informacji z najlepszego źródła:

– Książki i przewodniki od Wydawnictwa Bezdroża (KLIK)

– Książki, przewodniki i mapy z 10% rabatem (przeczytaj o tym jak uzyskać rabat) od Wydawnictwa Geograf (KLIK)

– Książki od Wydawnictwa Bernardinum (KLIK)

_______NOCLEGI_______________________________________________________________________

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 35USD zniżki na rezerwację noclegów w TravelPony

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 77 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb