Celtyckie święto smutków - co to takiego ?

Celtyckie święto smutków – co to takiego ?

Zdecydowanie powinniśmy implementować to święto do naszego kraju. Biorąc pod uwagę liczbę Polaków mieszkających w Irlandii, naszą zdolność do zamartwiania się o wszystko, uważam, że świetnie wpasujemy się w temat świętowania.

Wszystko zaczęło się w czasach Wikingów. Ci niestrudzeni wojowie zamieszkiwali wyspę uciemiężając lud dawnej Irlandii. Rdzenni mieszkańcy postanowili wziąć los w swoje ręce, czy może raczej, przekazać swój los w ręce opiekuńczego bóstwa. Odwoływali się zatem do boga Hamona. Druidzi, których powołali do składania ofiar, mieli za zadanie, zabijać jednego, tuczonego barana i tym samym prosić boga o wstawiennictwo i pomoc w przepędzeniu wrogów z terenu swojego kraju.

Na nic jednak zdawały się ofiary, wrogowie nie mieli zamiaru opuszczać pięknej wyspy. Zdarzyło się jednak, że młody Celt o imieniu Ontari, który dzięki swojej pięknej grze na liże podczas obrzędów dla boga Hamona, zagrał także dla Wikingów. Od tej pory, zapraszany był do obozowiska, by umilać najeźdźcom czas.

Autor: Nils Blommér, 1850 Źródło: norse-mythology.org

Autor: Nils Blommér, 1850
Źródło: norse-mythology.org

Nadchodził czas święta smutków, dzięwczęta wkładały odświętne stroje i plotły wianki na głowie, mężczyźni zaś wkładali nowe buty i pasy, za które wkładali posiadaną przez siebie broń… Ontari zaś był jednym z grajków. Utwory, które grywał były bardzo smutne i rzewne, podobały się bogom oraz demonom. Dlatego schodziły się one do wioski by posłuchać jak gra, wtedy właśnie druidzi mieli za zadanie wypędzić wszystkie demony smutku poza granice wioski, by zapanowała w niej radość na długi czas.

Podczas gry na lirze, bóg Hamon obdarzył chłopca wizją, nakazał mu zabicie najmłodszego z Wikingów, by w ten właśnie sposób złożyć ofiarę. Ontari czym prędzej poinformował o tym druidów, a Ci, po uprzednim napojeniu go winem z ziołami, które powodowały halucynacje, kazali mu wykonać powierzone im zadanie.

Ontari zabił Wikinga, niestety on sam także poniósł śmierć. Wkrótce jednak wrogowie odpłynęli z wyspy…

Tak więc kult święta smutków jest praktykowany po dzień dzisiejszy jako upamiętnienie wygnania, przez siły wyższe, wrogów z zamieszkiwanych terenów.

_______PRZEWODNIKI___________________________________________________________________

Lecisz na wakacje ? Zaczerpnij informacji z najlepszego źródła:

– Książki i przewodniki od Wydawnictwa Bezdroża (KLIK)

– Książki, przewodniki i mapy z 10% rabatem (przeczytaj o tym jak uzyskać rabat) od Wydawnictwa Geograf (KLIK)

– Książki od Wydawnictwa Bernardinum (KLIK)

_______NOCLEGI_______________________________________________________________________

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 35USD zniżki na rezerwację noclegów w TravelPony

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 79 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb