DARMOWE szkolenia lawinowe

DARMOWE szkolenia lawinowe

Śniegu w tym roku jak na lekarstwo, jednakże nie powinno to przeszkodzić w jakiejkolwiek nauce. Tatrzański Park Narodowy, TOPR wraz PZU uruchomili 4 stycznia 2014, treningowe centrum lawinowe na Kalatówkach ! Od tego momentu, organizowane są darmowe szkolenia lawinowe dla chętnych !

Na stronie lawinoweabc.pl (akcja darmowych szkoleń), w zeszłym roku można było przeczytać:

Zasady działania centrum:
Trening można odbywać samodzielnie, codziennie, nieodpłatnie. Trening może odbywać nawet jedna osoba, ale także grupa osób. Trening polega na symulacji akcji ratowniczej na lawinisku. Centrum składa się z konsoli, za pomocą której ustawiamy trening, instrukcji obsługi w postaci dużego banneru zamontowanego na stalowym maszcie, oraz sztucznego lawiniska, w którym pod śniegiem zakopane są „ofiary”, czyli nadajniki. Do odbycia treningu potrzebny jest detektor lawinowy. Uwaga! Po odnalezieniu „ofiary” nie odkopujemy nadajnika!

W każdą sobotę i niedzielę zimy (do końca marca) w godzinach 10–15 w centrum będzie pełnić dyżur osoba przeszkolona, która objaśni zasady działania centrum, oraz w razie potrzeby udostępni zestaw lawinowy.

Osoby planujące odbyć trening, prosimy o przesłanie informacji – daty i liczby osób na adres aszymaszek@tpn.pl (szczególnie, jeśli trening planuje grupa). W przypadku kumulacji większej liczby chętnych, będziemy proponować alternatywny termin, a także informować o tym zainteresowanych drogą mailową oraz na www.lawinoweabc.pl

Zestaw treningowy składa się z konsoli sterującej oraz zakopywanych pod śniegiem „ofiar” (nadajniki). Stosując własne zestawy lawinowe (detektor, sonda, łopata) i ustawiając odpowiednio trening na konsoli sterującej, można uzyskać sytuację podobną do tej na lawinisku, gdy po śniegiem znajdują się zasypani ludzie, a osoby pozostałe na powierzchni muszą jak najszybciej je odnaleźć wykorzystując detektory lawinowe, sondy i łopatki. Gdy na konsoli sterującej wybierzemy liczbę „ofiar”, wyświetli nam się czas, w jakim powinniśmy je zlokalizować i wydobyć.”

W tym roku nie ma jeszcze szczegółowych informacji, podejrzewam jednakże, że nie będą się one zbytnio różnić od poprzednich edycji.

__________________________________________________

Do Zakopanego, najtaniej, dojedziemy oczywiście z PolskimBusem.

szkolenie lawinowe

_______PRZEWODNIKI___________________________________________________________________

Lecisz na wakacje ? Zaczerpnij informacji z najlepszego źródła:

– Książki i przewodniki od Wydawnictwa Bezdroża (KLIK)

– Książki, przewodniki i mapy z 10% rabatem (przeczytaj o tym jak uzyskać rabat) od Wydawnictwa Geograf (KLIK)

– Książki od Wydawnictwa Bernardinum (KLIK)

_______NOCLEGI_______________________________________________________________________

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 35USD zniżki na rezerwację noclegów w TravelPony

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 94 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb