Historie czyli po co podróżujemy

Historie czyli po co podróżujemy

„Jeżeli człowiek ma takie miejsce gdzie czuje się jak gdyby przechodził na drugą stronę lustra, to istnieje prawdopodobieństwo, że nigdy nie upadnie.
Tą drugą stroną nazywam przestrzeń w której potrafi odciąć się zupełnie od rzeczywistości jaka go otacza. Kiedy to wszystko co goni nas na co dzień, tam przestaje za nami biec. Nie idzie za nami jak cień.
Tam, gdzie każdy termin czy nieodpisany e-mail przestaje nas dręczyć. Każda drążąca w głowie myśl przestaje istnieć. Bez naszej ingerencji. Po prostu wszystko co towarzyszy nam każdego dnia, co ciśnie, gniecie, boli, miażdży spokój i rozbudza nerwy i stres – znika. 
Przekraczasz tę granicę i znika.”
Julia Rozumek

Gruzja Kobuleti wroclot.pl

Każda granica, nowe Państwo, nowi ludzie, nowe historie. Większość podróżuje by odpocząć, by zapomnieć o codziennych zmartwieniach, by wyłączyć szaloną gonitwę myśli i być, być tu i teraz, czerpać, korzystać, bawić się… przewrócić na piasku, zedrzeć kolana na betonie, wbić drzazgę głądząc barowy kontuar.

Między naszymi dniami, przygodami, pojawiają się ludzie. Ludzie, którzy przemykają w tle, których historia i los, rzuciły nam na spotkanie. Ileż opowieści można by snuć siedząc razem przy stole, ileż łez uronić, ileż wspólnych cech można by było odnaleźć, gdybyśmy odważyli czy też potrafili się do nich odezwać..

Ostatnia podróż do Gruzji.

Gruzja Kobuleti wroclot.pl

Kierowca, którego imienia nie pamiętam, wiecznie posępny, lekko zgarbiony, z pustym spojrzeniem obserwujący okolicę, wsiadamy czy idziemy spowrotem piechotą, mało go obchodzi. Nie dba o nikogo, to nie jego praca – jeżeli jesteś na tyle dorosły by dotrzeć do Gruzji, to na pewno wiesz kiedy będzie odjeżdżał mimo tego, że godziny odjazdu podać nie zamierza. Gruzin, zapytać co u niego nie sposób, po rosyjsku nie mówię, po gruzińsku tym bardziej (choć przekonywano mnie, że umiejętność porozumiewania się w tych językach to kwestia wypitych win, wiadomo – im więcej, tym lepiej, nie miałam jednakże odwagi sprawdzić)…. pytają inni, którzy język ten opanowali do perfekcji, a ja pytam ich, bo znają choć trochę angielski i … polski.

Dlaczego X jest taki, a nie inny ?

Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia Wasz świat wywraca się do góry nogami, rzeczywistość, która Was otacza zmienia się, a Wy nie potraficie się w niej odnaleźć. Tak właśnie stało się pewnego dnia ze spokojnym, wydawać by się mogło, światem Pana X, który po dziś dzień nie potrafi znaleźć swojego miejsca we współczesnej Gruzji, tęsknym wzrokiem patrzy wstecz na czasy Związku Radzieckiego gdy pieniądze pozwalały na wiele, a on sam pracował jako kierowca autobusu klubu sportowego – zjechał Europę, bywał nawet w Polsce na zawodach…. życie w ciągłym ruchu, świat sportu, świat rozrywek – były dla niego czymś normalnym.

A teraz ? Na wyjazdy nie ma funduszy, więzy w bloku wschodnim, zacieśniane niegdyś i kultywowane przez lata, jakby się rozluźniły…a nić porozumienia aż nazbyt przetarła.

Gruzja bowiem to stosunkowo młody kraj, Rosja (ZSRR) dopiero w 1991 roku uznała jej niepodległość.

Ileż nieopowiedzianych historii czeka by ktoś ich posłuchał ? I znowu słowa Julii kołaczą się w głowie:

„I to smutne uczucie we mnie, że są chwile, które się już nigdy nie powtórzą… Są miejsca, do których już nigdy nie powrócimy… Są ludzie, których już nigdy na swej drodze nie spotkamy…”

Wpis ten powstał dzięki ponownej współpracy z platformą językową preply.com/pl, która umożliwia znalezienie nauczycieli online. Jako osoba, która w taki właśnie sposób znalazła córce świetną nauczycielkę, bardzo polecam korzystanie z tego typu rozwiązań. Dodatkową wygodą jest możliwość korzystania z takiej pomocy online, jeżeli jesteś chory lub w podróży – nadal możesz uczestniczyć w kolejnych lekcjach. Dla nas ten sposób to także możliwość kontynuacji nauki języka podczas nadchodzących wakacji. Wiadomo, że 2-miesięczna przerwa to stanowczo zbyt długi okres czasu i choć wyjazdy zbliżają i wymuszają mówienie w języku obcym, to jednak ulubiona nauczycielka pozostanie zawsze ulubioną nauczycielką…