Jak to jest z tym językiem obcym ?!

Jak to jest z tym językiem obcym ?!

jezyki obce dla dzieci
Gdy Sara miała 3 lata, zapisałam ją do przedszkola w którym, prócz języka angielskiego, możliwą była nauka języka francuskiego – jedna z nauczycielek, po filologii, postanowiła sama z siebie uczyć dzieci. Tak więc dzień w dzień śpiewali piosenki, czytali bajki, Pani X wplatała naukę języka obcego w zabawę, i wiecie co ? Moja córka często korzystała z tych nauk i mówiła zdania wyrwane z kontekstu, po francusku… a przynajmniej tak mi się zdawało.

Sama z siebie, próbowałam mówić do niej po niemiecku, by nie zapomnieć własnych umiejętności, jednakże język ten wywoływał u niej płacz, niechęć, zgrzytaie zębów i szeroko pojęty bunt.

Po przeprowadzce do Wrocławia, w nowym przedszkolu, nauczano wyłącznie języka angielskiego. Czy nauka ta była skuteczną ? Ciężko powiedzieć….podczas podróży mała starała się do kogoś mówić, odpowiadała na podstawowe pytania, lecz w cięższych przypadkach, to ja przychodziłam jej z pomocą. Podróżowałyśmy po krajach w których rówieśnicy mieli mniej więcej podobną znajomość języka obcego, zabawy na placu zabaw kończyły się więc najczęściej podobnie: każde z dzieci mówiło w swoim języku jednocześnie rozumiejąc się nawzajem.

Szkoła Podstawowa, to wprowadzenie książek, gramatyki, sztywnych ram używania słów i nauki na pamięć. Tak więc, dobre oceny z przedmiotu niekoniecznie pokrywały się z tym, co widziałam podczas kolejnych wypraw.

Postanowiłam więc to zmienić i znaleźć Sarze native’a, który będzie z nią jedynie rozmawiał (sama do tej pory nie moge się przemóc i mówić w domu po angielsku, mając jednocześnie świadomość, że wyszło by to na dobre zarówno mi samej, jak i Sarze). Żadnych książek, żadnego wkuwania gramatyki – zwykła rozmowa, zabawy, rysowanie czy spacer…na tym zależało mi najbardziej.

Jednakże, jak znaleźć dobrego nauczyciela, bądź nauczycielkę, we Wrocławiu ? Z pomocą przyszła mi platforma językowa, na której znalazłam kilka osób, napisałam do każdej z nich, lecz tylko 2 odpowiedziały, w tym jeden chłopak, który zrezygnował tuż przed umówioną godziną lekcyjną ! Została nam Niemka, wspaniała dziewczyna, która jest solidna, otwarta, lekko szalona więc dogadują się z Sarą idealnie. Studiuje medycynę we Wrocławiu, więc nie mam obaw przed pozostawieniem dziewczyn samych w domu…i wiecie co ? Moje dziecko zaczęło rozumieć, nie tyle pojedyncze słówka, lecz sens wypowiedzi, mało tego…odpowiada, lepszym lub gorszym angielskim, nie wstydzi się próbować choc niejednokrotnie trzeba ją lekko do tego pchnąć. Ponad to, w nauczycielce znalazła bratnią duszę więc się stara i z niecierpliwością czeka na kolejne zajęcia !

Wpis ten powstał we współpracy z platformą językową preply.com/pl, która umożliwia znalezienie nauczycieli online,np. „nauka angielskiego dla dzieci” (Wrocław). Jako osoba, która w taki właśnie sposób znalazła córce świetną nauczycielkę, bardzo polecam korzystanie z tego typu rozwiązań. Dodatkową wygodą jest możliwość korzystania z takiej pomocy online, jeżeli jesteś chory lub w podróży – nadal możesz uczestniczyć w kolejnych lekcjach. Dla nas ten sposób to także możliwość kontynuacji nauki języka podczas nadchodzących wakacji. Wiadomo, że 2miesięczna przerwa to stanowczo zbyt długi okres czasu i choc wyjazdy zbliżają i wymuszają mówienie w języku obcym, to jednak ulubiona nauczycielka pozostanie zawsze ulubioną nauczycielką…

No english, no problem ? Niekoniecznie…. Tylko od Ciebie zależy czy skorzystasz z nadażającej się możliwości.

_______PRZEWODNIKI___________________________________________________________________

Lecisz na wakacje ? Zaczerpnij informacji z najlepszego źródła:
– Książki i przewodniki od Wydawnictwa Bezdroża (KLIK)
– Książki, przewodniki i mapy z 10% rabatem (przeczytaj o tym jak uzyskać rabat) od Wydawnictwa Geograf (KLIK)
– Książki od Wydawnictwa Bernardinum (KLIK)

_______NOCLEGI_______________________________________________________________________
– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 35 USD zniżki na rezerwację noclegów w TravelPony
– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 94 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb