Katakumby – odwiedzisz podziemia zmarłych ?

Święto Zmarłych – groby, cmentarze, zaduma, milczenie oraz korki, walka o miejsce parkingowe, pożary i kulki z wosku na resztce zapałki. Tyle atrakcji już w ten weekend.

Święto Zmarłych to także kolejna możliwość spotkania rodziny ! I jak to w rodzinie, jest gorąco. Spotkania takie mogą nawet wywołać pożar. Dlaczego, spytacie ? Opowiem Wam pewną historię:

Miałam może 5, może 6 lat gdy w wiosce moich dziadków poszliśmy całą rodziną na cmentarz. Moja ukochana cioteczna siostra, starsza o 3 lata, miała pozwolenie na zapalenie zniczy zapałką sztuk jeden. Pech chciał, że zostawili nam pudełko. Nie bacząc na przeciwności losu polegające na zajętych rozmową rodzicach, dziadkach, wujkach….podeszłyśmy do zapomnianego i zarośniętego grobu by zapalić na nim świeczkę. Kumulacja kolejnych wydarzeń była spora – zawiał wiatr, ktoś się potknął, świeczka się przewróciła… zasuszone trawy i porosty szybko zajęły się ogniem, wody jak na lekarstwo, w ruch poszły więc buty…moje, ciotecznej siostry, taty, wujka i chyba dziadka. Nie pamiętam czy dostałyśmy słowną reprymendę czy też nie… pamiętam jednak do dzisiaj, że najlepsze rękawiczki na świecie – takie z laleczkami, z włosami z kolorowej włóczki, zamiast zwykłych ‚wywłoków’ na palce, zostałych trochę osmolone….trauma na całe życie.

Wróćmy jednak do katakumb. W końcu całkiem sporo ich w Europie..

Halloween

Katakumby to nic innego jak podziemne cmentarzyska. Nierzadko korytarze powstawały zupełnie przypadkowo. Dziś są jednym z najstarszych i najbardziej cennych zabytków kultury chrześcijańskiej, warte odwiedzenia. Mapa przedstawia najsłynniejsze katakumby, te najlepiej zachowane, gdzie ułożone kości, tworzą majestatyczne obrazy, gdzie zmarli mieszają się z żywymi.

Jedne z pierwszych katakumb, pojawiły się w Rzymie około II w n.e., miasto stało się jedną z największych i najważniejszych stolic handlu oraz administracji. Wraz z powiększaniem się jego potęgi, do miasta ściągali nowi mieszkańcy, a co za tym idzie – zaczynało brakować miejsca. Chowanie zmarłych, a nie jedynie ich spalonych szczątków, zapoczątkowało konieczność przeniesienia zwłok w niższe partie miasta. Podobno niewiele osób odważyło się tam schodzić, miejsca te były więc wykorzystywane jako miejsca spotkań Świętych – nawet rzymskie wojsko miało obawy przed pochowanymi zmarłymi.

_______PRZEWODNIKI___________________________________________________________________

Lecisz na wakacje ? Zaczerpnij informacji z najlepszego źródła:

– Książki i przewodniki od Wydawnictwa Bezdroża (KLIK)

– Książki, przewodniki i mapy z 10% rabatem (przeczytaj o tym jak uzyskać rabat) od Wydawnictwa Geograf (KLIK)

– Książki od Wydawnictwa Bernardinum (KLIK)

_______NOCLEGI_______________________________________________________________________

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 35USD zniżki na rezerwację noclegów w TravelPony

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 78 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb