Kuba - co robić w Trinidadzie

Kuba – co robić w Trinidadzie

No Spanish ? No problem !

Tak można skomentować podróże po Kubie, i bynajmniej nie wynika z tego brak problemu samego w sobie, jednakże brak jego zrozumienia. A więc, idąc za przykładem sławetnego – co z oczu, to z serca – nie rozumiesz ? Nie masz problemu.

Byliśmy już w Trinidadzie kilka dni z perspektywą jednego, kolejnego, noclegu i wyjazdu do turystycznego Eldorado – Varadero; spotkany poprzedniego wieczoru Niemiec, pokazał nam zdjęcia nieodległych wodospadów – nie zachwyciły, I wstęp – 9 CUC !!! Taksówka 40 CUC !!! Szaleństwo… to co robimy ? Może weźmiemy rowery i spróbujemy się sami tam dostać ? W końcu nasza mapa wskazywała na 14km w jedną stronę.

trinidad

Rowery – cały dzień za 6 CUC/os, temperatura – milion stopni, mądrość w wyborze trasy – minus 300.

Pierwsze kilometry na rowerze, rozgrzewka – zrobiliśmy w stronę najsłynniejszej plaży w okolicy – Playa Ancon. To jedynie 14km od Trinidadu, rowerem, po płaskiej powierzchni, dotarliśmy więc wyjątkowo szybko.

Playa Ancon

Nic specjalnego, a że plażolubni nie jesteśmy, po spędzeniu 5min na piasku, postanawiamy ruszyć nad wodospady.

Playa Ancon Trinidad Kuba

Zrywający się nagle wiatr, Pan pragnący pobrać opłatę za parking dla rowerów, nieuchronna końcówka wody, piasek uporczywie przyklejony do stopy – świat pragnął pokazać, byśmy nie ruszali w trasę. byliśmy jednak ślepi…

Trasa wiadomo, przez Trinidad i dalej, jadą na orientację zapytaliśmy o drogę funkcjonariusza policji. I ponownie – on nie mówi po angielsku, my po hiszpańsku -> jedno słowo jednak udało się zapamiętać ‚cascada?’. Zdziwiony policjant wskazuje na nas – na rowery – pyta czy na pewno cascada – kiwamy głowami – ręką wskazuje kierunek i dziwnie macha ręką. No nic…jedziemy ! Z resztką wody, w pełnym Słońcu, hej przygodo….

Dziwne ruchy jego ręki okazują się być modelem wzniesienia trasy, po godzinie bardziej pchania roweru niż jazdy na nim, stanowczo oświadczam, że mam dosyć i w ogóle to ja już bardzo dziękuję za taka Kubę. Po kolejnej – rzucam rowerem na pobocze.

2016-02-24-12-07-06

Po kolejnych minutach, mijając roboty drogowe, jesteśmy zaproszeni do cienia. Zastanawiam się czy moja mina odzwierciedla wszystkie uczucia, które kłębią się w środku. Tak więc siedzimy na poboczu drogi, w cieniu, z 15 innymi robotnikami oraz policjalntem, który kieruje ruchem. Dostajemy od nich wodę, z termosu podają nam lód do zjedzenia. Policjant pyta czy wszystko w porządku. Bariera językowa zdaje się nam nie przeszkadzać. Po 10min zaczynamy się zbierać i ponownie mówimy ‚cascada’… patrzą na nas z politowaniem – to jeszcze 8km, takiej trasy jaką przebyliście !

Siadam zrozpaczona.

Policjant śmiejąc się mówi – zatrzymam Wam samochód, który Was tam zawiezie.

Mijają kolejne minuty, ruch niczym lotnisko w Bydgoszczy w godzinach szczytu, dziękujemy więc za gościnę i zbieramy się na ostatnie wzniesienie. Platforma widokowa obok małej restauracji, mapa ukazująca trasę pozostałą do wodospadów i ostre Słońce, które jednak zaczyna powoli zachodzić…. rezygnujemy, nie damy rady dojechać i wrócić przed zmrokiem do miasta.

2016-02-24-12-05-12

W drodze powrotnej uradowany policjant, który wcześniej wskazał kierunek, pyta czy dotarliśmy. Łamanym hiszpańskim tłumacze, że do cascada zostało 8km, za gorąco i droga ‚dziwny ruch ręką’.

Policjant patrzy mi głęboko w oczy i kiwa smutno głową ze zrozumieniem…

_______PRZEWODNIKI___________________________________________________________________

Lecisz na wakacje ? Zaczerpnij informacji z najlepszego źródła:

Książki i przewodniki od Wydawnictwa Bezdroża (KLIK)

Książki, przewodniki i mapy z 10% rabatem (przeczytaj o tym jak uzyskać rabat) od Wydawnictwa Geograf (KLIK)

Książki od Wydawnictwa Bernardinum (KLIK)

_______NOCLEGI_______________________________________________________________________

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 35USD zniżki na rezerwację noclegów w TravelPony

Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 79 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb