Na co wydać 80 PLN ?

Na co wydać 80 PLN ?

W systemie Ryanair pojawiła się świetna propozycja na wydanie 80 PLN, na lot…w OBIE strony !

Lot odbywamy jedynie z bagażem podręcznym, a płatności dokonujemy jedną z wielu kart (przy dokonywaniu płatności kartami debetowymi MasterCard lub Visa, nie jest pobierana prowizja. W przypadku karty  kredytowej – naliczona zostanie prowizja w wysokości 2% wartości rezerwacji). Przeczytaj także od zmianach w Ryanair i drugim, darmowym, bagażu !

->>  Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 79 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb (!!)

_______

Źródło: tapetus.pl

Źródło: tapetus.pl

  • LONDYN  Stansted

PRZECZYTAJ NASZ ‚LONDYN W PIGUŁCE’ czyli przejazdy, darmowe atrakcje, mapy, wycieczki, pomysły w jednym miejscu !

Wyloty w cenie 40 PLN: 20, 25, 26, 27 stycznia 2016

Przyloty w cenie 40 PLN: 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 25, 26, 27, 28 stycznia 2016

_______

Źródło: pepecar.com

Źródło: pepecar.com

  • BOLONIA

Wyloty w cenie 40 PLN: 29 listopada 2015; 2, 6, 13, 16 grudnia 2015; 13, 27 stycznia 2016

Przyloty w cenie 40 PLN: 9 grudnia 2015; 10, 13, 27, 31 stycznia 2016

Dojazd do centrum miasta: Autobus Aerobus. Bilet w jedną stronę kosztuje 5 euro. Bilety są do nabycia u kierowcy.

ALTERNATYWA (źródło: forum fly4free) : Mozna wyjść z lotniska pieszo ok 15-20min, tak jak jadą samochody, najpierw poboczem drogi, później jest chodnik i przejścia dla pieszych do pobliskiego osiedla i przystanku Birra w Bolini koło lotniska (przejść pod mostem pod autostrada i zaraz praktycznie jest to osiedle. Autobusem 91 lub 81 z Birry jedziemy do centrum Bolonii praktycznie tą samą trasą co Aerobus BLQ ATC i końcowy przystanek jest na Central Station w Bolonii, podobnie jak Aerobusa. TRASA linia 91 i 81 Kosztuje TYLKO 1 euro, jak w całej komunikacji w Bolonii. Z z lotniska to jest takze linia 54 bezpośrednio z lotniska. Tym autobusem za 1 euro można dojechać do Birry (osiedle przy lotnisku) i dalej z Birry autobusem 91 lub 81, także za 1 euro do centrum Bolonii.

___________________________________________________________________________

Co zobaczyć ? Kilka propozycji…

1) Piazza Nettuno – jak sama nazwa wskazuje, na placu znajduje się odlana z brązu fontanna z posągiem Neptuna. Na placu znajduje się także Palazzo Re Enzo (Pałac Króla Enzo – nazwa wzięta od syna cesarza Niemiec, Fryderyka II, który więziony był w tymże miejscu). Ważnym zabytkiem i punktem zwiedzania na tym placu jest także kościół Santa Maria dei Carcerati (Świętej Marii Opiekunki Więźniów) w którym skazańcy otrzymywali ostatni sakrament.

2) Piazza Maggiore – czyli serce miasta. To przy nim znajduje się jedna z  największych na świecie bazylik, San Petronio ( patron Bolonii, święty Petroniusz). Bazylika swoim ogromem przyćmić miała atykańską, jednakże nigdy nie została doprowadzona do takich rozmiarów z uwagi na przeznaczenie funduszy na budowę obiektów uniwersyteckich. W bazylice znajduje się jednakże makieta obrazująca zamysł architektów i ukazująca ogrom niedoszłej budowli. Ciekawostką znajdującą się wewnątrz budynku, jest zegar astronomiczny: wskazówka umieszczona jest w podłodze, a światło pada ze specjalnego otworu utworzonego w dachu.

3) Palazzo dell’Archiginnasio – pierwsza siedziba Uniwersytetu. Ciekawostką wewnątrz budynku jest tamtejszy Teatr Anatomiczny – w dawnych czasach to właśnie tutaj przeprowadzane były pokazowe sekcje zwłok.

4) Santo Stefano – miejsce absolutnie konieczne zwiedzeniu. Są to 4 połączone kościoły (dawniej 7), według legendy, na dziedzińcu Piłata znajdującym się w środku budynków, znajduje się misa, w której po wydaniu wyroku na Jezusa, ręce mył Piłat.

5) Torre degli Asinelli i Torre Garisenda – to dwie wieże warowne górujące nad budynkami, dawniej, miasto posiadało ich aż 180, budowane były przez znamienite, włoskie rody.

6) San Ignazio – miejsce absolutnie konieczne dla miłośników malarstwa, w dawnym kościele Jezuitów znajduję się bowiem Pinakoteka, w której zebrane są dzieła sztuki z klasztorów oraz kościołów likwidowanych za czasów panowania Napoleona.

_______

Źródło: milanocard.it

Źródło: milanocard.it

  • MEDIOLAN Bergamo

Wyloty w cenie 40 PLN: 14, 18, 21, 23 grudnia 2015

Przyloty w cenie 40 PLN: 8, 11, 15, 25, 29 grudnia 2015

Co robić w tym regionie ? Wspinać się !!! Takie włoskie Andonno – rejon rzadko odwiedzany, a wspinanie wymagające i pouczające! Andonno znajduje się koło Borgo s. Dalmazzo, zaraz koło masywu Alpi Maritime, niedaleko granicy z Francją, na północ od Finale Ligure.

Do Bergamo można dojechać autobusem miejskim nr 1 w stronę Citta Alta. Cena biletu w obie strony to 4,50 euro (autobusy znajdują się przy wyjściu z lotniska). Jeżeli nie chce Ci się zwiedzać z bagażem, zostaw go za cenę ok. 4 euro za cały dzień za jedną sztukę (przechowalnia w strefie przylotów). Przy wsiadaniu do pojazdu, sprawdź koniecznie dokąd jedzie: autobus 1a (Stazione FS), autobus 1b (Porta Nuova), 1c (Colle Aperto).

Bergamo:

bergamo-map

Mediolan:

milan_flexi_sample

_______PRZEWODNIKI___________________________________________________________________

Lecisz na wakacje ? Zaczerpnij informacji z najlepszego źródła:

– Książki i przewodniki od Wydawnictwa Bezdroża (KLIK)

– Książki, przewodniki i mapy z 10% rabatem (przeczytaj o tym jak uzyskać rabat) od Wydawnictwa Geograf (KLIK)

– Książki od Wydawnictwa Bernardinum (KLIK)

_______NOCLEGI_______________________________________________________________________

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 35USD zniżki na rezerwację noclegów w TravelPony

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 79 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb