Podejście na Kazbek [5033m n.p.m.], dawna Stacja Meteo

Podejście na Kazbek [5033m n.p.m.], dawna Stacja Meteo

Kazbek, najwyższy szczyt Gruzji. Niesamowicie zmienna góra ucząca pokory. Jak wejść na jej szczyt ? Okazuję się to nie takie proste..

We wcześniejszym wpisie zawarłam informacje na temat podejścia z Kazbegi do Kościoła Świętej Trójcy, tym razem ruszymy się dalej, aż do starej Stacji Meteo po bardzo dobrze ‚oznaczonym’ szlaku (tysiące stópek skutecznie wyznaczyło trasę wędrówki).

10262111_1429599553984132_8564087560935498607_n

Zdjęcie: hotelsinkazbegi.com

Obudziliśmy się dosyć wcześnie, na tyle wcześnie aby stwierdzić, iż źródło naszej wody pitnej jest … zakręcone, a my posiadamy jej zaledwie jedną butelkę. Tak więc szybkie śniadanie, pakowanie…i z duszą na ramieniu poszliśmy w góry licząc na wartki strymuczek. Po około 2h podejścia spotkaliśmy wykończonych Słowaków, którzy borykali się z tym samym co my problemem – brakiem wody pitnej. O ile u nas była to jedynie drobna niedogodność niwelowana żuciem miętowej gumy, o tyle u Słowaków objawiała się ona kacem po imprezie wcześniejszego wieczora.

I tak szliśmy we 4, z ogromnymi plecakami, odpoczywając raz na jakiś czas i nasłuchując odgłosów potoku, który musieliśmy przekroczyć w drodze na lodowiec. Po następnych kilku godzinach nareszcie do niego dotarliśmy. Słowacy zatrzymali się na dłuższy biwak przy źródełku wody pitnej wypływającym spod kamienia tuż przed potokiem [lodowiec + wartki potok = woda z dużą zawartością zawiesiny]…. białym potokiem ! Tylko na zdjęciu wydaje się być całkiem nieszkodliwy..

Przekraczanie wyżej wymienionego potoku zakończyło się całkowitym zalaniem pary butów, sztuk jeden – ja po tupaniu nogą, głośnej wypowiedzi myśli oraz kilku niwybrednych znakach werbalnych – otrzymałam owe przemoczone obuwie oraz karcące spojrzenie, i przeszłam przez potok mając swoje buty uwiązane na własnej szyji [po cóż moczyć dwie pary jeśli można tylko jedną, prawda?].

2015-07-19-18-26-12

Dalsza droga po krótkiej wspinaczce doprowadziła nas do wejścia na lodowiec Gergeti. Ogromny lodowiec, z masą dobrze widocznych szczelin. Ale jak wypatrzyć ścieżkę na topniejącej bryle lodu ? Banalnie proste – należy podążać za końskimi odchodami, serio. One doprowadziły nas bezpiecznie na dalszą część lodowca, z topniejącym śniegiem, na którym wydeptane ślady prowadziły na jeden jego kraniec.

1437320877125 2015-07-19-18-25-23

I tak, po 1-2h brodzenia w mokrym i zimnym białym ‚puchu’, dotarliśmy do podnóża Kazbeku, jeszcze godzina podejścia i mogliśmy rozbić namiot obok byłej stacji meteo. Koszt – 20 lari za noc, w cenę wliczone picie wódki z ekipą zarządzającą. Polacy ? Super ! To jednego na aklimatyzację…

Co do samej stacji meteo, jest droga, zaniedbana i zimna 😉 ale można korzystać z kuchni lub super toalety. Tzw. drewniane budki z wycięciem w podłodze. Nie pytajcie co się dzieje jeżeli z niej korzystasz i nagle powieje ‚dolny wiatr’…

Ale czego się nie robi dla takiego widoku z namiotowego wejścia…

2015-07-19-17-45-30

Jak tylko przebrnę przez zdjęcia z aparatu, zamieszczę je w oddzielnej galerii. Te zdjęcia pochodzą bowiem z nieśmiertelnej komórki ^^

_______PRZEWODNIKI___________________________________________________________________

Lecisz na wakacje ? Zaczerpnij informacji z najlepszego źródła:

Książki i przewodniki od Wydawnictwa Bezdroża (KLIK)

Książki, przewodniki i mapy z 10% rabatem (przeczytaj o tym jak uzyskać rabat) od Wydawnictwa Geograf (KLIK)

Książki od Wydawnictwa Bernardinum (KLIK)

_______NOCLEGI_______________________________________________________________________

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 35USD zniżki na rezerwację noclegów w TravelPony

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 94 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb