Podróżnicy także mają swoje tradycje Wigilijne

Podróżnicy także mają swoje tradycje Wigilijne

Zaprosiłam kilku podróżniczych blogerów do podzielenia się swoimi świątecznymi tradycjami, tymi nietypowymi, z szerszą publicznością. Powiem szczerze, że niektóre z tradycji mnie zaskoczyły, niektóre przyprawiły o gęsią skórkę, a jeszcze inne zachęciły by wcielić je w mojej rodzinie !

 • Ola z bloga balkanyrudej, zastanawia mnie jak wielką choinkę musi posiadać by zmieścić na niej te wszystkie ozdoby ! Jedno wiem na pewno: chciałabym ją zobaczyć na własne oczy 🙂
  Odkąd pamiętam nasza choinka była wyjątkowa. Nie wisiały na niej okrągłe lub podłużne bombki z namalowanym na nich wzorkiem, lecz wypełniały ją postacie z bajek, figury świętych, zwierzaki czy Mikołaje i aniołki. Co roku dokupujemy na nasze świąteczne drzewko kolejne bombki figurki, a zadaniem reszty rodziny jest zgadnąć, co nowego przybyło w naszej kolekcji. Zadanie wcale nie jest proste, gdyż bombek-figurek mamy naprawdę wiele, jednak wciąż nie policzyliśmy ile dokładnie ich mamy. Niewątpliwie są małymi dziełami sztuki. Te najpiękniejsze pochodzą z fabryki bombek Komozja. Naszą najbardziej nietypową bombką jest…zielony ogórek zakupiony rok temu. Podobno w naszym regionie (Świętokrzyskie) bombka ta ma przynosić szczęście i dobrobyt.

  Autor: Ola Zagórska, balkanyrudej.pl

  Autor: Ola Zagórska, balkanyrudej.pl


  Komu prezenty przynosi Aniołek ? A komu Mikołaj ? U nas jest Gwiazdor.
  Jakkolwiek byśmy naszego darczyńcy nie nazwali – zachowanie pozostałych członków rodziny jest podobne. Choć my chodziłyśmy szukać „zagubionego członka rodziny”, gdzieś w domu 😉

  W Wigilię prezenty przynosi nam Aniołek, a nie św. Mikołaj. Pamiętam, z jakim przejęciem jako dziecko czekałam na pojawienie się tej skrzydlatej persony. Zazwyczaj po wieczerzy, kiedy na stół wjeżdżały słodkości, odśpiewywaliśmy kilka kolęd, by zachęcić Aniołka do pojawienia się. Następnie padało hasło: „Należy wywietrzyć pokój!” Był to znak dla nas, dzieciaków, że należy przenieść się w inne miejsce, by Aniołek mógł swobodnie przylecieć i położyć prezenty pod choinką. Kiedy po kilku minutach rodzice wołali nas do salonu, zawsze byliśmy zaskoczeni, że prezentu już tam są. Teraz, choć spędzamy święta w mniejszym gronie, w którym nie ma dzieci, dalej kultywujemy aniołkową tradycję, ale bez wychodzenia z pokoju, bo kto by poukładał wszystkie prezenty pod drzewkiem?

 • Kasia z bloga HoTellMeMore opowiada o typowo wileńskich przysmakach. I choć moja rodzina także pochodzi ze wschodu…to przyznam się, nie słyszałam o takich słodkościach.Mieszkam w Szczecinie i tu się urodziłam, ale babcia i prababcia pochodzą z Wilna i na Wigilii mamy m.in typowo wileńskie przysmaki np:
  • smażony śledź w słodkim korzennym sosie z rodzynkami podawany na zimno
  • śliżyki wileńskie z makiem ( małe drożdżowe ciasteczka,podawane jako deser z zupą robioną z wody, utartego maku i miodu, tzw. podsytą
Autor: Celina, bitwaosmaki.blogspot.ch

Autor: Celina, bitwaosmaki.blogspot.ch

 •  Iza z bloga Love Traveling (aktualna lokalizacja ? Japonia !!), zaskoczyła mnie najbardziej. O ile w mojej rodzinie miód (oczywiście z dziadkowej pasieki) i opłatek to norma…o tyle…. czosnek wprawił mnie w osłupienie !Po złożeniu sobie życzeń i przełamaniu się opłatkiem przychodzi zawsze czas na sól i…. czosnek. Jest to moment krytyczny – wszyscy zazwyczaj polują na jak najmniejszy ząbek czosnku, więc kto pierwszy, ten szczęściarz. Ząbek ten zanurza się w soli i zjada w całości. Zwyczaj ten ma zapewnić zdrowie w nadchodzącym roku (czosnek) oraz ochronę przed zepsuciem (sól). Dla osłody każdy sięga następnie po kawałek opłatka z miodem. Ten ostatni ma zapewnić rodzinie obfitość w nowym roku.
Źródło: dompelenpomyslow.pl

Źródło: dompelenpomyslow.pl

 • Ola z bloga czujczuj pisze o ruskich pierogach, ‚mojej’ kutii i potrawach z byłego bloku radzieckiego !Święta zawsze staramy się spędzić w Polsce z najbliższymi. Z Wielkanocą bywało różnie: dzieliliśmy się już jajeczkiem w ośrodku dla uchodźców w Iraku, na cmentarzu z Romami w Mołdawii a nawet w środku meksykańskiej dżungli. Wigilia to dla nas świętość. Nie może jednak zabraknąć inspiracji ze świata- zwykle są to potrawy, które lądują na talerzach. Tradycyjnie mamy dużo potraw z kresów, bo mój dziadek pochodził z Wołynia. Na stole musi być 12 potraw a wszystkie potrawy muszą być postne: barszcz czerwony, uszka z grzybami, zupę grzybową, pierogi ruskie i z kapustą, kapusta z grzybami, karp smażony i ryba w galarecie, gołąbki z kaszą i grzybami. A na deser pyszną „kutię” czyli pszenicę z miodem, makiem i bakaliami.Ja tą rodzinną tradycję rozwijam o inne potrawy z byłego ZSRR jak np. : białoruska zupa z maku, estońska sałatka ziemniaczana z czerwonymi burakami, rosyjska Faramuszka czyli zupa na bazie piwa czy gruzińskie gozinaki (orzechy w miodzie).
Źródło: mytaste.se

Źródło: mytaste.se

 • Czas na mnie….. właściwie wszystko zostało już napisane. Rodzina ze wschodnimi korzeniami więc jest kutia, sianko pod obrusem, opłatek z miodem, Gwiazdor, 12 potraw, karp w galarecie, kompot z suszu (blech), barszcz, pieczone uszka…itp itd.
  Najważniejszą tradycją, taką na równi ze składaniem sobie świątecznych życzeń, jest czytanie fragmentu Pisma Świętego. Zaszczyt ten zawsze przypada najmłodszemu w rodzinie…chyba, że ma siłę przebicia i przekaże tę rolę komuś innemu 😉
_______PRZEWODNIKI___________________________________________________________________

Lecisz na wakacje ? Zaczerpnij informacji z najlepszego źródła:

– Książki i przewodniki od Wydawnictwa Bezdroża (KLIK)

– Książki, przewodniki i mapy z 10% rabatem (przeczytaj o tym jak uzyskać rabat) od Wydawnictwa Geograf (KLIK)

– Książki od Wydawnictwa Bernardinum (KLIK)

_______NOCLEGI_______________________________________________________________________

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 35USD zniżki na rezerwację noclegów w TravelPony

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 80 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb