Podróże są jak niespodzianka..

Podróże są jak niespodzianka..

Sara Maruszak Kulesza

Witajcie,

mam na imię Sara i podróżuję od kilku lat. Zwiedzam świat, bo chcę – większość dzieci woli grać na komputerze albo telefonie, czasami jest to już uzależnieniem. Przyznam się, że ja także lubię niektóre gry, jednakże gdy jest piękna pogoda, świeci Słońce, jest gorąco…a oni grają zamiast wyjść na dwór, mam ochotę odłączyć wszystkim prąd. Wtedy nie mieli by wyjścia, a plac zabaw nie świeciłby pustkami 🙂

Gdy gdzieś lecisz, nie masz takich luksusów, przynajmniej my tak nie podóżujemy, bo wszystko jest kwestią ilości pieniędzy wydanych podczas wycieczek. U nas nigdy nie wiadomo, raz można traffic na wygodny pokoik… a niekiedy na grzyby na ścianie i pryczę z karaluchami. Albo łazienkę do której starch wejść, bo ściany porasta zielona narośl. Z drugiej jednak strony – na Sri Lance mieliśmy łazienkę na dworze… miło było stać pod prowizorycznym prysznicem I kąpać się z żabami i jaszczurkami chodzącymi po ścianie budynku. Z kolei, kiedy byłam we Włoszech, pojechaliśmy w Dolomity. Po wyprawie na Rifugio Lagazuoi, okazało się, że to moje ulubione gory ! Spaliśmy tam w samochodzie , strrrrasznie padało więc nie mogłam zasnąc, bo tak potwornie dudniło.

Dorośli twierdzą, że dzieci nie podróżują. Prawda, sami możemy co najwyżej podróżować do szkoły, jeśli mamy ją niedaleko. Niektórym dzieciom się po prostu nie chce, mają miliony wymówek, nie potrafią i chyba nie chcą ruszyć się z domu I spotkać przygodę. A ta czeka nawet na naszym podwórku.

Gdy lecisz samolotem i jesteś ponad chmurami to możesz obserwować niecodzienne widoki. A kiedy wylądujesz i zaczniesz zwiedzać…musisz koniecznie przysłuchać się nowemu językowi, czasami zapoznać się i rozmawiać z nowymi osobami… dlatego tak ważnym jest aby potrafić język obcy, np. angielski, którego używa się w podróży najczęściej 🙂 Ja już troche potrafię, więc jest mi łatwiej.

Podróżowanie to także kompromis i umiejętność porozumiewania się z pozostałymi – np. moja mama lubi gory, a ja plaże na których zbieram muszelki. Zawsze musimy się dogadać co chcemy robić.

Podróże są jak niespodzianka, nigdy nie wiesz co spotkasz, a nawet co odwiedzisz. Raz Ci się spodoba, a kolejnym razem będziesz chciał uciekać gdzie pieprz rośnie..

Pozdrawiam,
Sara 🙂

 

 

_______PRZEWODNIKI___________________________________________________________________

Lecisz na wakacje ? Zaczerpnij informacji z najlepszego źródła:

– Książki i przewodniki od Wydawnictwa Bezdroża (KLIK)

– Książki, przewodniki i mapy z 10% rabatem (przeczytaj o tym jak uzyskać rabat) od Wydawnictwa Geograf (KLIK)

– Książki od Wydawnictwa Bernardinum (KLIK) _______NOCLEGI_______________________________________________________________________

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 35 USD zniżki na rezerwację noclegów w TravelPony

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 94 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb