Podróżuj odpowiedzialnie, czyli zapiski z Kuby (KONKURS)

Podróżuj odpowiedzialnie, czyli zapiski z Kuby (KONKURS)

Podczas ostatniej podróży zaczęłam zastanawiać się nad odpowiedzialnością i, naszym (turystów), zachowaniem. W momencie gdy Europą targają sprzeczne uczucia co do przyjmowania uchodźców, innego wyznania, innej orientacji płciowej….zadaję sobie pytanie: A jak mnie widzą w innych krajach ?

Zawsze staram się nie narzucać otoczeniu w którym dane mi jest się znaleźć. Staram się z nim współgrać i nie wychodzić przed szereg. Nie pakuję się z aparatem między ludzi, nie podstawiam im obiektywu pod nos byle by tylko mieć dobre zdjęcie. Generalnie…nie jestem jeszcze natarczywym turystą fotografującym wszystko jak leci.

Dzięki temu, między innymi, jestem postrzegana inaczej.

Sytuacją, która zmusiła moje szare komórki do takich rozważań było zachowanie pewnych Niemek na Kubie.
Kuba w naszych odczuciach jest krajem biednym, w którym sklepowe półki uginają się pod ciężarem kurzu, a nie produktów. Krajem, w którym biedni ludzie siedzą na biednych krzesłach, w biednych domach, oglądając biedną telewizję.

Nic bardziej mylnego.

O ile Kuba, rządzona dosyć kontrowersyjną ręką, daleko ma do światowych potęg gospodarczych, o tyle w sklepach znajdziesz produkty, których potrzebujesz, mieszkańcy są uśmiechnięci, a w domach, prócz wszelkiej maści miłosnych telenoweli, mają więcej sprzętu niż ja. Wieczorami, drzwi otwarte na oścież, ukazują kolorowe wnętrza domowników, którzy śpiewają, tańczą i wspólnie jedzą posiłek.

Tak jest w turystycznych miejscach. Tam niczego im nie trzeba, tam zdziera się ostatniego CUCa za wejście do nie-wiadomo-jakiego muzeum, w którym potrafi niczego nie być. Tam, ceny windowane są do niebotycznych wręcz wysokości (bo inni się nie targują, płacą ile im powiedzą nie zważając na koszty życia w takim kraju, bo czymże jest nocleg za 25CUC na jedną noc gdy średni miesięczny zarobek na Kubie wynosi ok. 30CUC, tak zarabia się zarówno więcej jak i mniej). Tam, nauczeni są już, że wolno im wszystko.
Miejsca biedne, jeżeli chodzi o posiadanie rzeczy materialnych, są w innych częściach. Ale tam Niemki ze zorganizowaną wycieczką nie pojadą.

Wracając do meritum.

Pociąg na plantację [100% turystyczny], gorąco, Niemki rozdają baloniki, słodycze, mydło i długopisy.

Czy takie zachowanie tusrystów nie zmieni podejścia mieszkańców, którzy za rok, dwa, będą wołać ‚one CUC please’ niczym mieszkańcy Sri Lanki czy Maroka (zmieniając odpowiednio walutę na inną). Czy to nie my właśnie, naszym zachowaniem, doprowadzić możemy do nachalnego w przyszłości podejścia do obcych ?

Często wystarczy jedynie uściąść obok, ścisnąć dłoń, poczęstować tym co się ma… nawet nie rozmawiać, jeśli nie znasz języka. Lecz po prostu pobyc.

Tak tylko się zastanawiam.

_________________________

KONKURS

Ostatnio rozdałam kilka wejściówek na Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławia, które odbędą się w przyszły weekend. Tym razem oddam Wam 4 pojedyncze wejściówki !
Zasady ? BANALNE. Kto pierwszy wyśle email, ten ma 🙂

Pozdrawiam !

 

_______PRZEWODNIKI___________________________________________________________________

Lecisz na wakacje ? Zaczerpnij informacji z najlepszego źródła:

Książki i przewodniki od Wydawnictwa Bezdroża (KLIK)

Książki, przewodniki i mapy z 10% rabatem (przeczytaj o tym jak uzyskać rabat) od Wydawnictwa Geograf (KLIK)

Książki od Wydawnictwa Bernardinum (KLIK)

_______NOCLEGI_______________________________________________________________________

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 35USD zniżki na rezerwację noclegów w TravelPony

Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 79 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb