Skąd się wziął tłusty czwartek

Skąd się wziął tłusty czwartek

Niewiele znam osób, które nie lubią jeść pączków, właściwie to znam tylko jedną – moją córkę, która twierdzi, że do tychże właśnie słodkości ogromną miłością nie pała. Jakby się jednak lepiej przyjrzeć jej zachowaniu, to można śmiało powiedzieć, że pączki to ona jednak zje, ale nie wszystkie – tylko te z bitą śmietaną (kupowane tylko i wyłącznie w Zgorzelcu, kto był i jadł, ten zrozumie :)) lub toffi…czyli mało powszechne.

paczki_funny

Skąd się zatem wziął Tłusty Czwartek ?

Podobno przywędrował do nas aż z Rzymu gdzie hucznie obchodzone pożegnanie zimą i powitanie wiosny sprzyjało nietypowym przysmakom. Pierwsze pączki bowiem robione były z ciasta chlebowego nadziewanego słoniną (prawda, że brzmi pysznie?). A, że z Rzymu do Watykanu nie jest tak daleko…

…to poprzez chrześcijańskie świętowanie w ostatni czwartek przed Wielkim Postem (kiedyś rozpoczynał on tydzień wielkiego obżarstwa przed zbliżającymi się, 40 dniami postu, podczas którego należało, i nadal należy, zachować wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu), tradycja jedzenia pączków pojawiła się w Polsce w XVI wieku. Jak głosi legenda, święto zawdzięczamy krakowski przekupkom, które co roku tańcami i śpiewem świętować miały śmierć wrogo im nastawionego, burmistrza Combra – początkowo były to ciastka do których wkładano orzechy i migdały, a ten kto natrafił na taką niespodziankę, miał mieć powodzenie w dalszym życiu.

z15526716V,Raczkowski

Kolejny przesąd głosi jakoby osoba, która nie zje choć jednego pączka w Tłusty Czwartek, skazana będzie na niepowodzenia w dalszym życiu.

Niektóre firmy (jak przykładowo moja), częstują pracowników pracowników tą słodkością. Dobrze, że posiadamy Multisport, który pozwoli nam spalić nadliczbowe kalorie 😀

To jak ? Ile pączków dzisiaj spałaszujecie ?

Kolejne tłuste czwartki:

2016 4 lutego
2017 23 lutego
2018 8 lutego
2019 28 lutego
_______PRZEWODNIKI___________________________________________________________________

Lecisz na wakacje ? Zaczerpnij informacji z najlepszego źródła:

– Książki i przewodniki od Wydawnictwa Bezdroża (KLIK)

– Książki, przewodniki i mapy z 10% rabatem (przeczytaj o tym jak uzyskać rabat) od Wydawnictwa Geograf (KLIK)

– Książki od Wydawnictwa Bernardinum (KLIK)

_______NOCLEGI_______________________________________________________________________

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 35USD zniżki na rezerwację noclegów w TravelPony

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 94 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb