Śladami Gaudiego [MAPA]

Śladami Gaudiego [MAPA]

Wpis o Casa Batllo cieszy się dużym powodzeniem [KLIK], tak więc dzisiaj proponuję Wam zwiedzanie modernistycznej Barcelony, śladami Gaudiego.

Poniżej świetna mapa z zabytkami oraz dojazdami (niestety nie pamiętam skąd ją mam, mam tylko zdjęcie), najlepiej poruszać się metrem, choć skumulowanie dzieł w centrum aż się prosi o spacer.

Jeden z najsłynniejszych hiszpańskich architektów, zdecydowanie wyprzedzający swoją epokę. Szalony, tak jak jego projekty, którym oddawał się całym sobą. Czy miałby szanse zaistnieć w dzisiejszym świecie ? Ciężko mi opisać jego styl słowami – modernistyczny, choć do takiego się go przypisuje. Architekt nagminnie łamiący przepisy ówczesnej Barcelony, jasno określające wysokość pięter, okien, kolorystykę i ogólny kształt budowli. Ambitny i niebotycznie drogi, bo ze swoją fantazją i czekiem in blanco mógł uczynić cuda. Stosujący recycling stali oraz ceramiki. Wykorzystujący surowce znajdujące się nieopodal miasta. Wizjoner, któremu nikt nie mógł dorównać.

MODERNIZM – jako styl sam w sobie, charakteryzuje się krzywymi liniami, symetrią, dynamizmem form, korzystaniem z motywów roślinnych – łączy zarówno funkcjonalność jak i estetykę. Modernizm miał na celu ukozanie bogactwa, od użycia materiałów z których wznoszone były budynki (drogie żelazo czy marmur), po skupienie na detalach ukazujących bogactwo właścicieli budowli (zdobienie fasad figurami przedstawiającymi posiadanie elektryczności, czy wykonywany zawód, a także budowanie specjalnie – niefunkcjonalnych okien i pomieszczeń, które mogły ukazać znajdujące się w domu zdobione filary z różowego marmuru…).

Człowiek – który żył na swoich budowach, człowiek – który zginął zaprzątnięty własnymi myślami [o tym będzie inny wpis].

Poniżej znajdziecie mapę, którą znalazłam gdzieś w Barcelonie, nie mogę sobie jedynie przypomnieć gdzie, natomiast oddaje ona to, co najważniejsze – najprostszy sposób dotarcia do zabytków – metro. To co ? Mapa w dłoń i ruszajcie na miasto !

Przy intensywnym zwiedzaniu Barcelony warto pomyśleć nad zakupem Barcelona Card, my miałyśmy I nie żałujemy.

DOBRA RADA: często, kupowanie biletów online pozwala zaoszczędzić kilka euro na wejściach !

Skorzystałyśmy ze świetnej, darmowej wycieczki – BARDZO ją polecam [KLIK]. W sumie byłyśmy na 3 różnych, z trzema firmami… ta była zdecydowanie najlepsza. Zaangażowanie przewodnika, dowcipy, spowodował, że było naprawdę świetnie. 

Warto przeczytać nasz UZUPEŁNIONY poradnik jeżeli chodzi o Barcelone !

_______PRZEWODNIKI___________________________________________________________________

Lecisz na wakacje ? Zaczerpnij informacji z najlepszego źródła:

Książki i przewodniki od Wydawnictwa Bezdroża (KLIK)

Książki, przewodniki i mapy z 10% rabatem (przeczytaj o tym jak uzyskać rabat) od Wydawnictwa Geograf (KLIK)

Książki od Wydawnictwa Bernardinum (KLIK)

_______NOCLEGI_______________________________________________________________________

– Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 35USD zniżki na rezerwację noclegów w TravelPony

Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 79 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb