Wielki Meczet Sheikh Zayed w Abu Dhabi

Wielki Meczet Sheikh Zayed w Abu Dhabi

Co robić gdy macie kilka wolnych godzin podczas przesiadki w Abu Dhabi ? Ruszyć na miasto, to proste !!

My mieliśmy 7h do kolejnego samolotu, o zobaczeniu czegoś więcej niż meczet nie było mowy, ale dowiedzieliśmy się o tym dopiero po przylocie na miejsce. Mapy, jako takie, nie oddają odległości, które można zastać na miejscu (i piszę to jako osoba, która w swoim życiu wykonała, chyba już, setki map).

Polscy obywatele nie posiadają obowiązku wizowego przy przekraczaniu granicy ZEA. Wystarczy wypełnić druczek na którym zawarte są najpotrzebniejsze informacje i oddać podczas przechodzenia przez okienko kontroli.

Na lotnisku można zostawić bagaż w przechowalni bagażu. Spod terminala, co pół godziny, odjeżdża autobus, który dowiezie nas w pobliże meczetu, koszt przejazdu to AED 4. Czas przejazdu to ok. 15-20 min. W meczecie można się załapać na darmowe oprowadzanie w języku angielskim, jest ono bodajże 2 razy dziennie, godziny płynne.

Wracaliśmy taksówką z uwagi na problem w odnalezieniu powrotnego przystanku autobusowego (normalnie koszt ok. AED 40). Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie mieli lekkiej, greckiej, tragediiii… Wyobraźcie sobie sytuację: stoicie na jakimś przystanku, pytacie się ludzi jak, gdzie, skąd, o której dojechać na lotnisko. Nikt nic nie wie. Mówią aby brać taksówkę, tyle, że wy taksówki nie chcecie, chcecie autobus ! Młody chłopak mówi więc, wsiadajcie do mojej taksówki, jadę na spotkanie, podrzucę Was na większy dworzec..stamtąd na pewno będzie jechać autobus. Zwiedzacie więc ogromne Abu Dhabi zza szyb samochodu i dojeżdżacie do ‚dworca’.

Pasażer, który zaprosił was do swojej taksówki pyta czy macie pieniądze na powrót…. no taaak, macie, macie, wy tylko wyglądacie jak siedem nieszczęść. Żegnacie się i dziękujecie, pędzicie sprawdzić tabelę rozkładów i… okazuje się, że autobus odjechał 5min wcześniej, a następny jest za godzinę. Za 40min musicie być w ostateczności na lotnisku, bo przepadnie lot. I co ? I taksówka….. jedziecie więc taksówką z centrum na lotnisko, patrzycie na taksometr, niebezpiecznie pędzi…. a w portfelu tylko AED 45 …… a tu 30….. 35 ….. 40 ……45, a wy nadal w mieście. Kierowcy w ostateczności płacicie resztką wymienionych AED i kilkoma euro ^^

KILKA CIEKAWOSTEK O MECZECIE To jeden z największych meczetów na świecie w którym pomieści się nawet 40k wiernych, w środku znajdziecie największy na świecie, pozłacany 24karatowym złotem, żyrandol (średnica 10m, wysokość 15m, waga 2 tony !!!!) oraz największy na świecie, ręcznie tkany dywan.

W dodatku, przeolbrzymi plac, wyłożony misternymi mozaikami, okala ponad 1000 kolumn, a sam meczet posiada 82 kopuły.

Meczet robi OGROMNE wrażenie ! Widzieliśmy go za dnia, jednak nocą….. jego baseny odbijają światło księżyca i oświetlają całą budowlę. To dopiero musi być niesamowity widok !

Abu Dhabi Abu Dhabi 2 Abu Dhabi 3 Abu Dhabi 4 Abu Dhabi 5 Abu Dhabi 6 Abu Dhabi 7

_______PRZEWODNIKI___________________________________________________________________

Lecisz na wakacje ? Zaczerpnij informacji z najlepszego źródła: – Książki i przewodniki od Wydawnictwa Bezdroża (KLIK) – Książki, przewodniki i mapy z 10% rabatem (przeczytaj o tym jak uzyskać rabat) od Wydawnictwa Geograf (KLIK) – Książki od Wydawnictwa Bernardinum (KLIK) _______NOCLEGI_______________________________________________________________________ – Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 35 USD zniżki na rezerwację noclegów w TravelPony – Skorzystaj z naszego linka, a otrzymasz 94 PLN zniżki na rezerwację noclegów w airbnb