Zapiski z kubańskiej elektrowni jądrowej

Zapiski z kubańskiej elektrowni jądrowej

Cienfuegos, Kuba

Docieramy tu po kilku godzinach jazdy autobusem z Vianiales do małego miasteczka leżącego w środkowej Kubie, w którym to zabytkowe centrum, wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO, w 2005 roku.

Mamy jedynie kilka godzin, zanim ruszymy w dalszą drogę – do Trinidadu. Przechadzamy się więc od uliczki, do uliczki, skutecznie starając się omijać co bardziej turystyczne pułapki („Może obrus ? Może lalkę ? Może bardzo potrzebną skórzaną torbę lub koszulkę z Mr F ?”).

W pewnym momencie, zwabieni muzyką, wychodzimy całkowicie poza centrum i trafiamy na próbę lokalnych bębniarzy ! Zaglądam więc do środka budynku w którego wnętrzu siedzi kilkanaście osób, uśmiechnięci od ucha do ucha, nie mają nic przeciwko naszej obecności. Stoimi więc i słuchamy…

Po chwili czuję lekkie szturchanie w bok i wzrok mówiący ‚musimy już iść’, ruszamy więc dalej, klucząc między gałęziami drzew, które obcinają robotnicy. Raz po raz jakiś konar z łoskotem spada na ziemię, z większości drzew pozostają jedynie czarne kikuty.

Tonąc w gorącym Słońcu, wzmaganym ciepłem bijącym od nagrzanych budynków, docieramy nad zatokę. Tam siadamy i obserwujemy wędkarzy, którzy zagadują turystów – pokazują co i jak łowią, pytają skąd pochodzą… bez natarczywości, z nudy … lub wrodzonej ciekawości. Jednym z ciekawszych powodów dla których warto pojechać do Cienfuegos, prócz możliwości szybkiego dotarcia do Zatoki Świń, jest widok na niedokończoną elektrownię jądrową Juragua.

Lata 80-te XX wieku to okres wzmożonej pracy i zacieśnianie stosunków między Kubą, a Związkiem Sowieckim. Tak więc Związek finansował budowę jako dowód przyjaźni, wysyłając na odległą wyspę miliony rubli, pracowników i naukowców, a gdy tenże rozpadł się – tak samo rozpadło się finansowanie zamiejscowych ośrodków. Wiele krajów próbowało dokończyć budowę, jednakże z uwagi na protesty Stanów Zjednoczonych, które nie chciały pozwolić na budowę elektrowni tak blisko swoich granic, a także ogromne nakłady finansowe jakie musiałyby zostać poniesione, budowa została zaprzestana. Najciekawszą rzeczą jest fakt, iż budynki są ciągle konserwowane w nadziei na pozyskanie środków w przyszłości !

[Mój aparat postanowił wykasować mi zdjęcia, zanim więc je odzyskam, pokażę Wam jedynie kilka, które się zachowały.]