Fotografowanie nocnego nieba

Każdy, kto został wciągnięty w fotografowanie będzie chciał spróbować uchwycić piękne rozgwieżdżone niebo lub uwiecznić zabawy światłem. Taka umiejętność wcale nie jest trudna, a jedyne czego wymaga – to kilku godzin poświęconego czasu na ćwiczenia i mnóstwo cierpliwości, by z setek zdjęć później wyłuskać to jedno, najładniejsze. Dziś spróbujemy w jak najprostszy sposób opowiedzieć ci, jak robić zdjęcia nocą.

Dużo zależy od miejsca

Niestety, taka zabawa raczej nie sprawdzi się w mieście, ponieważ rzadko mamy okazję obejrzeć naprawdę rozgwieżdżone niebo. Zazwyczaj jest to tylko kilka dni w roku. Ten problem nie dotyczy mieszkańców tylko dużych miast, ale również i tych mniejszych – całe światło generowane przez budynki, oświetlanie ulic, ruch samochodów jest bardzo duże, że „zasłania” niebo, a w najlepszym przypadku widzimy tylko najjaśniejsze gwiazdy i konstelacje. Jeśli chcesz zrobić naprawdę piękne zdjęcie gwiazd, musisz wybrać się na nocną wycieczkę poza miasto, najlepiej na polance opodal wielkiego lasu czy przy jakimś jeziorze. Innymi słowy – musimy złapać kontakt z naturą!

Jakiego sprzętu potrzebujemy?

Pomimo tego, że spodziewasz się, że nie masz odpowiedniego sprzętu, musimy cię pocieszyć – prawdopodobnie masz. Nie potrzebujesz bardzo drogiego i specjalistycznego aparatu, a jedynym wymogiem jest posiadanie w nim opcji manualnej kontroli ekspozycji i możliwości otworzenia migawki na dłużej niż automatyczne czasy naświetlania. To tyle. Co się jeszcze sprawdzi? Obiektywy szerokokątne, solidny statyw, który nie będzie się przesuwał czy wibrował (chociaż na upartego można skonstruować coś na kształt statywu, jeśli nie dysponujemy normalnym, ale to wymaga od nas dużo wyobraźni).

Niebo się rusza

Pamiętaj o tym, że jako mieszkańcy ziemi pozostajemy w ciągłym ruchu, dlatego, by uwiecznić rozgwieżdżone niebo nie możemy nastawiać zbyt długich czasów naświetlania. Jaki to jest zbyt długi czas naświetlania, a kiedy mamy do czynienia z za krótkim, który nie da rady wyłapać gwiazd? Wymaga to trochę matematyki: musimy policzyć ten czas dzieląc liczbę 600 przez ogniskową obiektywu, czyli np. jeśli mamy ogniskową 17 mm, która daje pole widzenia 27 mm, dzielimy 600 / 27, co daje nam wynik 22,2, a to oznacza, że nasz czas naświetlania powinien wynosić 22 sekundy! Dzięki temu niebo się nie rozmyje.
Czego jeszcze potrzebujemy?

Ustawić wysoką czułość ISO. I cierpliwości. Zdjęcia nocą wymagają też odpowiedniej obróbki, żeby jak najlepiej zaprezentować nasze gwiazdy.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *