Fotografowanie zimą

Bardzo często zima traktowana jest jako najgorsza pora do fotografowania. Wymówki mnożą się w zastraszającym tempie: „za ostre światło, za zimno i odmrożę sobie palce, a na dodatek się przeziębię, coś mi się może stać z aparatem”. Sam musisz jednak zdecydować, czy szukasz powodu, by nie fotografować, czy znajdziesz sposób na to, by odczarować zimę i zrobić fenomenalne zdjęcia.

Jak się przygotować do zimowej sesji?

Jest kilka cennych uwag, bez których uwzględnienia nawet się nie ruszaj z domu – bo jeszcze szybciej do niego wrócisz. Co pomoże nam walczyć z trudnym przeciwnikiem, jakim jest mróz? Po pierwsze, instrukcja aparatu. Powinieneś odkopać ją tam, gdzie ją zakopałeś z chwilą zakupu nowego sprzętu i dokładnie przekartkować, dopóki nie dojdziesz do momentu, w którym trafisz na informacje, w jakich warunkach może pracować body aparatu. Standardowo krytyczna temperatura dla aparatów wynosi około -10 stopni Celsjusza, chociaż zdarzają się bardziej wytrwałe aparaty. Po drugie, zabezpiecz swoje palce. Do zdjęć nadają się rękawiczki rowerowe, czyli te, które ciasno przylegają do naszej dłoni. Weź na zapas drugą, cieplejszą warstwę i nakładaj ją wtedy, gdy nie robisz zdjęć. Oczywiście twój ubiór również powinien być adekwatny do temperatury, więc zastosuj się do zasady „na cebulkę”. Po trzecie, zabierz ze sobą dodatkowe akumulatorki, ponieważ baterie podczas morzu o wiele szybciej się rozładowują. Co ciekawe, trzymanie ich w kieszeniach nieco spowalnia ten proces.

Fotografuj w formacie RAW

Zimą ustawienie odpowiedniego balansu bieli może być problematyczne. Dlatego, jeśli masz opcję fotografowania w tzw. surówkach – skorzystaj z niej. A zamiast białej kartki zabierz ze sobą szarą, na pewno się przyda do ustawienia ładnych kolorach. Nie zapomnij też o „złotej godzinie”, czyli godzinie po wschodzie słońca i godzinie przed zachodem słońca, kiedy ziemię oblewa cieplejsze światło i wszystko staje się bardziej przyjazne.

Ekspozycja zdjęcia

Śnieg działa jak bledna. Wykorzystaj więc twojego naturalnego pomocnika. Grzechem byłoby korzystać z automatycznych ustawień aparatu – przestaw się na fotografowanie ręczne. Ustaw ekspozycję na +2 EV – a jeśli nie spodobają ci się efekty będziesz je mógł bez problemy poprawić w programie do obróbki zdjęć (pamiętając oczywiście o używaniu formatu robienia zdjęć jakim jest RAW).

Gdzie robić zdjęcia zimą?

Osobiście zachęcamy do zabrania ze sobą aparatu na wycieczkę w góry. Jednak zdjęcia możesz robić wszędzie tam, gdzie jesteś przyzwyczajony!

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *