Jak obrabiać zdjęcia?

Dziś przedstawimy ci kilka podstawowych technik obrabiania zdjęć. Być może jesteś w gronie ludzi, którzy uważają, że obróbka graficzna fotografii to zło świata, ale popatrz na to z innej perspektywy – bardzo często się zdarza, że po prostu coś źle ustawisz, zdjęcie będzie niedoświetlone lub rozmazane, a w kadrze znajdzie się za dużo śmieci. Dzięki prostym sztuczkom możesz poprawić swoje zdjęcia w taki sposób, by dawały bardziej niż zadowalający efekt wizualny – i wcale nie oznacza to stworzenia z jednej fotografii zupełnie innego zdjęcia.

Co to jest RAW?

Większość lustrzanek czy bardziej specjalistycznych aparatów ma w opcjach wykonywanie zdjęcia w jakości RAW. Dużo ludzi tego unika, bo po pierwsze, RAWy zajmują mnóstwo miejsca, a po drugie – nie potrafią ich otworzyć ani cokolwiek z nimi zrobić na swoich komputerach (chociaż nowe wersje Windowsa uwzględniają już ten format). RAW to surowe zdjęcie, czyli takie, jakie widzi aparat. Dzięki robieniu fotek w takim formacie, później za pomocą dowolnego programu graficznego (czy to tego, który mamy na płytce dołączonej do aparatu czy zwykłego Photoshopa) możemy dopasować parametry zdjęcia tak, jak tylko chcemy, nie tracąc przy tym jego jakości. W Photoshopie natomiast znajdziemy ciekawą opcję – czyli otwieranie zdjęć w formacie JPG jako własnie RAW. Wystarczy kliknąć w Otwórz -> otwórz jako -> Camera Raw. Dzięki temu będziemy mogli pokombinować z barwami, co zawsze w jakiś sposób ulepszy zdjęcie.

Czerwone oczy

Ten niechciany efekt zdarza się każdemu, zwłaszcza, jeśli robimy zdjęcia w ciemnym pomieszczeniu z pomocą lampy błyskowej. Oczywiście, w Photoshopie mamy automatyczną opcję „redukcji czerwonych oczu”, ale nie zawsze jej użycie gwarantuje nam pozbycie się tej czerwieni. Sztuczka polega na użyciu wyżej przedstawionego sposobu, tzn. jeśli mamy zdjęcie w formacie JPG, otwórzmy je jako RAW. Włączamy podgląd kanału czerwonego, żeby namierzyć nasz problem – bo prawdopodobnie przy podglądzie w kanale niebieskim i zielonym wszystko będzie w porządku. Przełączamy znowu fotkę na podgląd w RGB, zaznaczamy źrenicę za pomocą opcji „zaznaczanie eliptyczne” (trochę dalej niż czerwony obszar). Wybieramy z menu opcję „zastosuj obraz” i wybieramy warstwę z naszym zdjęciem, a okienku dialogowym zmieniamy kanał na zielony i sposób krycia na ciemniejszy.

Istnieje mnóstwo innych sposobów na ratowanie zdjęć, a żeby je znaleźć warto czytać blogi tematyczne lub poradniki. Życzymy powodzenia w walce z wadliwymi zdjęciami!

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *