Podstawowe techniki obrabiania zdjęć

Jeśli dopiero zaczynasz piękną przygodę z fotografią, na pewno szukasz różnych źródeł by poszerzyć swoje umiejętności. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy krótki poradnik z podstawowymi technikami obrabiania zdjęć programem Photoshop. Dzięki nim będziesz mógł poprawić efekty swojej pracy lub zniwelować błędy, których nie zauważyłeś na wyświetlaczu aparatu. Nawet fotografom, którzy mają na co dzień do czynienia ze zdjęciami i obłędnie drogim sprzętem zdarzają się małe wpadki. Na szczęście, program Photoshop przychodzi z pomocą i oferuje wiele opcji, dzięki którym poprawimy zrobione przez nas zdjęcia.

Kiepskie światło

Jeden z najpopularniejszych powodów, dla których zdjęcia wychodzą nie tak jak byśmy sobie tego życzyli. Inna sprawa, że gdybyśmy czekali każdego dnia na idealne warunki do robienia zdjęć, cała zabawa nie miałaby najmniejszego sensu. To, co musisz potrafić zrobić w Photoshopie – to warstwa zdjęcia. Właściwie każda opcja wymaga warstwy, a w efekcie końcowym się je po prostu ujednolica. Podobnie jest też z poprawianiem oświetlenia. Musimy zrobić na naszym zdjęciu warstwę – nie korzystajmy z automatycznych poziomów i automatyki barw – w prosty sposób naprawimy to, co popsuliśmy. Z opcji Filtrów wybieramy Rozmycie (Blur), a następnie poziom Średni (Average). Dzięki temu filtrowi znajdziemy barwę dominującą na naszym zdjęciu i ją odwrócimy za pomocą opcji Invert. Cała akcja zajmie nam nie więcej niż 3 minuty, a efekt końcowy będzie bardziej niż zadowalający.

Wyostrzanie zdjęcia

Pierwszą opcją, jaką możemy wykorzystać w Photoshopie jest opcja „Smart sharpen”, która działa automatycznie. Za pomocą jednego kliknięcia możemy wyostrzyć zdjęcie. Ale nie zawsze podoba nam się ten efekt, bo szukamy czegoś innego. Dlatego i tutaj zastosujemy prostą sztuczkę – z menu Filtru wybierzemy filtr górnoprzepustowy (w zakładce Inne/Others). Otworzy nam się warstwa szarości z konturami sfotografowanych obiektów. Im wyższych wartości użyjemy, tym bardziej będą wyostrzone, ale radzimy trzymać się niskich wartości filtru, jeśli zależy nam na naturalnym efekcie. Następnie dostosujemy warstwę według indywidualnych według sposobu, w jaki dopasuje się na nakładkę.

Pamiętajmy o tym, że jeśli zależy nam na szybkiej nauce umiejętności, powinniśmy dużo ćwiczyć. Nawet, jeśli nie mamy aktualnie swoich zdjęć, możemy poprosić znajomych fotografów o podrzucenie fotek do ćwiczenia w Photoshopie. Z każdą godziną będzie lepiej. Ostrzegamy, że fotografia to bardzo wciągająca dziedzina.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *