Sesja z modelem

Robienie zdjęć przedmiotom ma wiele zalet, między innymi taką, że przedmioty się nie ruszają, nie wstydzą i nie narzekają. Inaczej sprawa ma się z pracą z ludźmi, czy jeszcze trudniej – ze zwierzętami. Kolejnym czynnikiem jest miejsce wykonywania zdjęć, plener czy studio? Absolutnie każda sesja ma swoje prawa i jest aktem niepowtarzalnym, ale jeśli jesteś początkującym fotografem, przydadzą ci się choćby niewielkie wskazówki. Jak pracować z modelami?

Faza przygotowawcza

W profesjonalnej fotografii niezwykle rzadko występują tzw. spontaniczne sesje i idzie się na żywioł. Zazwyczaj praca nad danym projektem trwa nawet kilka tygodni wcześniej i wszystko zależy, czego dany projekt będzie dotyczył. Praca nad projektem jest mozolna, a dyrektor wykonawczy dopracowuje szczegóły w pocie czoła – ale i to nie zagwarantuje jego sukcesu. Co sprawi, że projekt będzie zakończony sukcesem? Współpraca każdego zaangażowanego weń człowieka, od pomocników, fotografa, stylistek i modeli. Jeśli zatem znacie już koncepcję danej sesji, pora o tym porozmawiać.

Castingi

Rozmowy zwykle przebiegają na szczeblu organizatorów. Później, kiedy wybierze się już fotografa, omawia się z nim jego osobistą wizję na daną sesję. I to mamy z głowy? Pora znaleźć odpowiednich modeli! Jak się do tego zabrać? Jest na pewno milion sposobów, agencje modeli, strony internetowe, znajomi, osoby, z którymi już wcześniej się współpracowało.

Oszacujmy koszty danej sesji zdjęciowej

Co trzeba wziąć pod uwagę tworząc kosztorys sesji? Po pierwsze, wypłaty dla wszystkich osób, które mają udział w realizacji zlecenia. Czyli fotografa, modela, stylistki, wizażystki, fryzjera, asystenta i grafika komputerowego. Po drugie, prawa autorskie, czyli koszt udzielenia licencji do publikacji zdjęć na określonym terytorium i nośnikach. A po trzecie, wszelkie koszty techniczne – wynajem studia, sprzętu itd.

Porozmawiajcie przy kawie

Warto, by przed realizacją zlecenia wszystkie osoby się ze sobą poznały. Dlatego pójdźcie na kawę, porozmawiajcie, pośmiejcie się.

Współpraca

Jest najważniejsza. Dlatego należy pamiętać o wzajemnym szacunku. Oraz skupieniu. Im szybciej wykonamy zlecenie, tym szybciej będziemy wolni, dlatego nie ma sensu przedłużać sesji zdjęciowych w nieskończoność, bo takie praktyki tylko męczą i fotografa i modelów. Trzymajcie się harmonogramu, aby wszystko przebiegło sprawnie!

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *